گفت‌وگو با مهدی تاج دربارۀ حال‌وهوای این روز‌های فوتبال ملی

۹۶/۰۳/۲۸
گفت‌وگو با مهدی تاج دربارۀ حال‌وهوای این روز‌های فوتبال ملی

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، در گفت‌وگویی ضمن تبریک به مردم ایران برای صعود تیم ملی به جام جهانی، گفت: ملت ما، سزاوار این صعود بود. بی‌شک کی‌روش در این صعود، نقش مهمی ایفا کرد. افزون‌براین، باید از تماشاگران و رسانه‌ها تشکر کنم. فدراسیون فوتبال هم درحدِ بضاعتش تلاش کرد. ازنظر سخت‌افزاری، مشکلاتی داریم؛ اما فکر می‌کنم مردم از صعود لذت بردند. تیم ملی رکوردهای خوبی نیز از خود به‌جای گذاشت: گلی دریافت نکردیم و برای دومین‌بار متوالی به جام جهانی صعود کردیم و بعداز برزیل، به‌عنوان دومین تیم راهی جام جهانی شدیم. انتظارهای مردم از تیم ملی افزایش یافته و آن‌ها می‌خواهند تیم کشورشان از مرحلۀ گروهی جام جهانی صعود کند. درکنار فوتبال، در رشته‌های فوتسال و فوتبال ساحلی هم درخشیدیم و در هر دو رشته، مقام سوم جهان را کسب کردیم. در رده‌های پایه نیز، عملکرد درخورتوجهی داشتیم و در بخش بانوان، قهرمان آسیا شدیم. فکر می‌کنم فوتبال ایران، آیندۀ درخشانی پیش رو داشته باشد.

وی دربارۀ موضوع‌های مختلف جلسۀ اخیرش با کارلوس کی‌روش گفت: در دو‌سه هفته اخیر، جلسه‌های بسیاری با کی‌روش برگزار کردم. در جلسۀ اخیر، دربارۀ آماده‌سازی هرچه‌بیشتر تیم ملی برای حضور قدرتمند در جام جهانی گفت‌وگو کردیم. به‌منظور برگزاری اردو در داخل و خارج از کشور، برنامه‌ریزی کردیم و بازی‌های دوستانه‌ای نیز برای تیم ملی درنظر گرفتیم؛ مثلاً یکی از این بازی‌های دوستانه، مصاف با تیم ملی روسیه خواهد بود.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: کی‌روش، مسئولیت دیگری نیز برعهده گرفته و آن، نظارت بر مرکز ملی فوتبال ایران (PEC) است. براین‌اساس در این مرکز، تیم‌های ملی بزرگ‌سال، امید، جوانان، نوجوانان و نونهالان زیرنظر کی‌روش فعالیت خواهند کرد. البته، دستیاران او درکنارش خواهند بود و دوسه نفر دیگر هم به وی کمک خواهند کرد و مربی بدن‌ساز خارجی نیز به این مجموعه اضافه خواهد شد. روز دوشنبه ۲۹خرداد، این ساختمان را به‌همراه کی‌روش افتتاح می‌کنیم.

تاج ادامه داد: یکی از تفاهم‌های من و کی‌روش این بود که پلکانی و به‌صورت شبکه‌ای کار کنیم و بازیکنان از نونهالان به نوجوانان و به مراتب بالاتر بروند. در این مرکز، کی‌روش و بازیکنان تیم ملی روزانه چهارده ساعت فعالیت خواهند کرد. در آن جمع بوده‌ام و نحوۀ عملکرد آنان را از نزدیک دیده‌ام. البته تیم‌های رده‌های دیگر، تااین‌حد در مرکز حضور نخواهند داشت. نظر کی‌روش این بود که بقیۀ مربیان تیم‌ها از صبح به این مرکز بیایند و باهم جلسه بگذارند و فعالیت کنند. در همه‌جای دنیا، این هرم و طبقه‌بندی وجود دارد که در رأس آن، تیم ملی بزرگ‌سال قرار دارد و در بدنۀ آن، تیم‌های زیر ۲۳، ۲۰، ۱۸، ۱۴ و ۱۲ سال و تیم‌های پایه حضور دارند.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: تازمانی‌که کی‌روش سرمربی تیم ملی است، این تیم هیچ مشکلی نخواهد داشت و برای آینده، باید دانش او را به فوتبال ایران انتقال دهیم. در جام جهانی جوانان ۲۰۱۷، تیم ملی ما نشان داد هنوز جای کار دارد؛ چراکه دوبار بازی برده را باختیم. رفتن به جام جهانی جوانان بعد از شانزده سال، اتفاق خوشایندی بود؛ ولی در این رده باید بیشتر تلاش کنیم. همچنین، تیم ملی نوجوانان ایران که باید در هند حاضر شود، جای پیشرفت دارد. تیم ملی امید هم که به‌تازگی امیرحسین پیروانی هدایتش را برعهده گرفته است، خود را برای حضور در رقابت‌های انتخابی مقدماتی آسیا آماده می‌کند.

وی ادامه داد: باید به کی‌روش اعتماد کنیم. خوشبختانه تیم ملی پوست انداخته و کاملاً جوان شده است. سرمربی تیم ملی، مسیر جوان‌گرایی را ادامه می‌دهد و به لیگ خودمان اعتماد دارد. این‌ها ازجمله عوامل موفقیت تیم ما محسوب می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه، کی‌روش درحد توانمندی فدراسیون برنامه‌ریزی کرد. وقتی رئیس سازمان لیگ بودم، با کی‌روش صحبت کردم. انتقاد من این بود که چرا از بازیکنان لیگ برتر استفاده نمی‌کنی و او گفت: «از لیگ شما بازیکنان خوب بیرون نمی‌آید». پرسیدم: «چرا؟» گفت: «بازیکنان شما پنج کیلومتر می‌دوند و باید آن را به یازده کیلومتر برسانید». به او گفتم: «راه‌حل چیست؟» پاسخ داد: «باید جوان‌گرایی کنید». آن زمان، قانونی گذاشتیم و ۲۵۳ بازیکن مسن را از لیگ خارج کردیم. قانون دیگری گذاشتیم که براساس آن در فهرست تیم‌ها، به‌جز هفده بازیکن بالای ۲۳ سال، بقیه باید زیر ۲۳ سال باشند. این موضوع باعث شد که دوندگی بازیکنانمان را به ده کیلومتر برسانیم. آن زمان بود که مهدی طارمی و چند بازیکن دیگر خوش درخشیدند. برخی از مربیان ما همچون جلالی و منصوریان از این اقدام استقبال کردند. اکنون به این نتیجه رسیدیم که الگوی موفق دنیا، همین است و باید آن را ادامه دهیم. درمقایسه‌با کشورهای آسیایی دیگر، سرمایۀ چندانی نداریم. کل گردش مالی فوتبال ما ۲۰۲میلیارد تومان است. این در حالی است که در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌های باشگاهی این کشورها از بازیکنان بزرگی استفاده می‌کنند که گردش مالی ما، تنها معادل چند بازیکن خارجی این تیم‌هاست. رقبایمان تقریباً ازنظر سخت‌افزار از ما جلوتر هستند و سعی می‌کنیم که نواقص را برطرف کنیم؛ مثلاً در پی آنیم که چمن‌ها را ترمیم کنیم یا همین مرکز ملی فوتبال ایران (PEC)، ازجمله تلاش‌های ما در این مسیر است.

مهدی تاج، دربارۀ ملاقات اعضای تیم ملی با رئیس‌جمهور گفت: خوشحالم که بازیکنانمان رئیس‌جمهور محبوبشان را ملاقات کردند. از وزیر ورزش و رئیس‌جمهور تشکر می‌کنم که به ما این افتخار را دادند. در دورۀ قبل نیز، بازیکنان پاداش خوبی از رئیس‌جمهور دریافت کردند و درحال‌حاضر، انتظار این پاداش وجود دارد و درخواستم از رئیس‌جمهور محترم این است که پاداش صعود را زودتر پرداخت کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: تمام تلاش ما این است که در محل برگزاری اردوی تیم ملی، سه زمین چمن تدارک ببینیم. اگر فوتبال می‌خواهد رشد کند، باید این سه زمین چمن آماده شود. درکنار آن، دربارۀ ساختمان اداری فدراسیون فوتبال هم مشکلاتی وجود دارد و توقع ما این است که دراین‌زمینه، مسئولان هم به ما کمک کنند و ساختمان جدید فدراسیون را بسازند تا همۀ کمیته‌ها و سازمان‌های تیم ملی به آنجا منتقل شوند.

مهدی تاج دربارۀ انتخاب سرمربی تیم امید ایران گفت: دربارۀ گزینه‌های سرمربی تیم ملی امید، با کارلوس کی‌روش مشورت کردیم. گفتنی است که پیش‌ازاین، کمیتۀ فنی نیز دراین‌باره تصمیماتی گرفته بودند. دیدگاه سرمربی تیم ملی مانند کمیتۀ فنی دربارۀ انتخاب امیرحسین پیروانی مثبت بود؛ ازاین‌رو، این مربی جوان را برای هدایت تیم ملی امید برگزیدیم. همۀ ما تلاش می‌کنیم که به او کمک کنیم و مربی بدن‌ساز به کادرفنی او اضافه خواهیم کرد.

درپایان، وی دربارۀ وضعیت تیم ملی جوانان و نوجوانان نیز گفت: پس‌از پایان مسابقات جام جهانی نوجوانان، چمنیان، سرمربی تیم ملی نوجوانان، مسئولیت تیم ملی جوانان و یکی از دستیاران کی‌روش، مسئولیت تیم ملی نوجوانان را برعهده خواهد گرفت. البته، احتمال جابه‌جایی بین چمنیان و دستیار کی‌روش در تیم‌های ملی جوانان و نوجوانان وجود دارد.

نظرات

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.