نگاهی به آخرین حریف ایران در مقدماتی ۲۰۱۸

۹۶/۶/۱۲
نگاهی به آخرین حریف ایران در مقدماتی ۲۰۱۸

دیدارهای انتخابی جام جهانی در آسیا در شرایطی سه‌شنبه به پایان می‌رسد که تیم سوریه هم شانس صعود مستقیم به جام جهانی روسیه را دارد.
مطمئنا هنگامی که دور نهایی انتخابی جام جهانی در آسیا قرعه‌کشی شد و سوریه در گروه A قرار گرفت، پنج تیم دیگر گروه از قرار گرفتن سوریه در گروه‌شان راضی بودند.
کسی انتظار نداشت تیم فوتبال این کشور جنگ‌زده آنچنان قدرتمند باشد، هدایت این تیم را یک مربی بومی به نام «ایمن حکیم» بر عهده داشت، چند بازیکن هم تیم ملی را به دلایل شرایط کشور ترک کرده بودند.
سوریه بازی اول را به ازبکستان باخت تا پیش داوری‌ها درباره‌اش درست به نظر برسد.
سوریه اما زنگ خطر را برای رقبا از بازی دوم به صدا درآورد؛ جایی که موفق شد کره‌جنوبی را متوقف کند.
شرایط غیرعادی سوریه باعث شد تا این تیم بازی‌های خانگی خود را در مالزی برگزار کند اما این تیم در مالزی هم شکست ناپذیر بود. تساوی با کره‌جنوبی اولین ضرب‌شست سوری‌ها بود.
سوریه وقتی در بازی سوم با چین را در خانه حریف برد، ثابت کرد اصلا قرار نیست زنگ تفریح باشد. این تیم پس از باخت به قطر، یک بار دیگر خودی نشان داد و در بازی آخر دور رفت، صدرنشین گروه یعنی ایران را متوقف کرد. کسب ۵ امتیاز از چهار بازی اول، نتیجه بسیار آبرومندی برای این تیم بود. سوریه از چین متمول بهتر کار کرده بود.
دور برگشت برای سوریه بهتر هم شروع شد. یک پیروزی ارزشمند مقابل ازبکستان این تیم را ۸ امتیازی کرد. این تیم پس از باخت خفیف به کره جنوبی، این‌بار چین را متوقف کرد تا پیش از بازی نهم خود ۹ امتیازی شود.
سوریه که در مالزی به هیچ تیمی باج نداده بود در بازی پنج‌شنبه هفته قبل قطر را سه بر یک برد تا به رویای خود نزدیک شود.
سوریه از ۹ بازی خود ۱۲ امتیاز کسب کرده؛ بالاتر از تیم‌های صاحب نامی مثل چین، ازبکستان و قطر برای صعود مستقیم به جام جهانی شانس دارد. این تیم اگر سه‌شنبه ایران را ببرد و کره‌جنوبی موفق به شکست دادن ازبکستان در تاشکند نشود، برای اولین‌بار راهی جام جهانی خواهد شد.
صعود سوریه به جام جهانی می‌تواند شگفتی بزرگ دیدارهای انتخابی باشد، این تیم البته تا اینجای کار هم فراتر از انتظار کار کرده است.
سوریه آخرین حریف ایران در دیدارهای انتخابی جام جهانی است و بد نیست با نفرات این تیم شگفتی‌ساز آشنا شویم:
ابراهيم عالما، دروازه‌بان اصلی سوریه است که در لیگ سوریه و تیم الاتحاد بازی می‌کند. او در بازی با ایران هم حضور خواهد داشت.
در قلب خط دفاعی احمد الصالح کاپیتان سوریه در بازی با قطر مصدوم بود و مربی تیم از زوج هادی المصری و عمر میدانی استفاده کرد. میدانی در آن بازی مصدوم شد اما خبر خوب برای ایمن حکیم بازگشت احمد صالح است. به این ترتیب زوج صالح- مصری مقابل مهاجمان ایران قرار می‌گیرند. صالح مدافع با تجربه ای است که در لیگ چین توپ می‌زند.
مدافعان کناری سوریه هم مدافعان با کیفتی‌اند. مؤيد سمير عجان در سمت چپ بازی می کند و علاء الشبلي در سمت راست. هر دو بازیکن هم عضو تیم الزمالک مصر هستنند.
سوریه با ۶ گل خورده و ۴ کلین شیت آمار بسیار خوبی در فاز دفاعی داشته و همین آمار عملکرد خوب مدافعان این تیم را نشان می‌دهد.
سوریه معمولا از سیستم ۱-۳-۲-۴ استفاده می کند. دو هافبک وسط این تیم در بازی با قطر تامر حاج محمد و زاهر ميداني بودند. دو بازیکن با تجربه که در خارج از سوریه بازی می کنند. حکیم در بازی های قبل از خالد الموبید استفاده می‌شود که در بازی با قطر در لیست ۲۳ نفره حاضر نبود.
سه هافبکی که جلوی این دو هافبک میانی قرار می گیرند بازیکنان بسیار خطر ناکی‌اند. عمر خربین ۲۳ ساله و محمود مواس ۲۴ساله هم می توانند در کناره ها بازی کنند و هم به عنوان هافبک هجومی. در بازی های قبلی فهد يوسف نفر سوم این مثلث بود اما در بازی با قطر فراس خطیب بازی کرد. خربین بازیکن الهلال است و مقابل پرسپولیس بازی کرد.
عمر سوما مهاجم صاحب نام الاهلی عربستان دوباره به تیم ملی برگشته است. او که در بازی پرسپولیس - الاهی زننده گل اول تیم عربستانی بود، مهاجم اصلی سوریه در بازی با ایران به شمار می‌رود. او بازی ملی زیادی ندارد و هنوز برای تیم ملی کشورش گل نزده است. این در حالی است که سوما آقای گل لیگ عربستان و مهاجمی زهرداری است. او انگیزه زیادی برای درخشش در بازی با ایران دارد. سوریه پیش از بازی با قطر از مهاجمان دیگری استفاده می‌کرد که برای بازی با ایران در تیم حضور ندارند.
در بازی سه‌شنبه، خربین، مواس و سوما بازی خواهند کرد و مدافعان تیم ملی باید این مثلث خطرناک را مهار کنند. بین خطیب و یوسف هم یکی به میدان خواهد رفت و پشت سر این سه بازی می‌کند.
سوری‌ها در بازی‌های قبل مشکل گل زدن داشتند و در ۹ بازی ۷ گل زدند اما با تشکیل این مثلث هجومی از این بابت مشکلی ندارند. بیشتر گل‌های این تیم را خربین و مواس زدند.

نظرات

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.