واکاوی یک موفقیت تاریخی؛ کی‌روش، مردی که زیاد می‌داند!

۹۶/۰۳/۲۴
واکاوی یک موفقیت تاریخی؛ کی‌روش، مردی که زیاد می‌داند!

پیروزی‌های کی‌روش با تیم ملی فوتبال ایران طی شش سال گذشته را نمی‌توان تصادفی و اتفاقی تلقی کرد.
 پنج سال پیش وقتی تیم ملی در لبنان از این تیم نه چندان قوی شکست خورد، سروصدای زیادی میان نشریات ورزشی و کارشناسان فوتبال در کشور ایجاد شد لیکن کی‌روش با وعده صعود و حضور در جام جهانی کارش را ادامه داد. بسیاری به سبک بازی دفاعی او انتقاد داشتند و معتقد بودند پس از شکست از لبنان باید برکنارشود، ولی این‌بار ترکیبی از تجربه فدراسیون و صبر و امید فضا را برای ادامه کار این مربی پرتغالی فراهم ساخت.

باصعود ویژه و به‌عنوان تیم اول به جام جهانی برزیل کمی انتقادات کاهش یافت اما پس از حذف تیم ایران در مرحله اول جام جهانی صدای اعتراض‌ها بار دیگر میان کارشناسان و حتی برخی مسئولان ورزش بالا گرفت اما این‌بار درک منطقی و حمایت ویژه مردمی از ادامه کار او سبب ماندنش درایران شد. اگر بسیاری تیم با تجربه و کمی مسن گذشته را نوعی چالش برای موفقیت‌های کی‌روش تلقی می‌کردند، این بار تیم ملی با تیمی بسیارجوان و بدون گل‌خورده و زودهنگام به جام جهانی صعود کرد بواقع چه چیزی این موفقیت مهم را رقم زد؟!

گام اول پیروزی ایران با کی‌روش را باید در پای‌بندی او به ایده‌هایش جست‌وجو کرد. مرور بازی‌های شش سال اخیر  نمادی از یک دفاع مستحکم را به‌نمایش می‌گذارد، دفاعی که برخی به‌عنوان عامل ضعف سبک بازی تیمِ او تلقی می‌کردند امروز مورد ستایش همه کارشناسان قرار گرفته است.

دلیل دوم پیروزیهای کی‌روش را می‌توان درعدم تاثیرپذیری از بیرون و توجه به شایسته سالاری دانست. سرمربی پرتغالی سعی کرد بهترین‌ها را در ایران و خارج بدون توجه به برخی مصلحت اندیشی‌های غیرورزشی خصوصی جذب کند و حضور افرادی چون آزمون، دژاگه و قوچان نژاد در تیم ملی را می‌توان در این بخش مورد توجه قرار داد.

دلیل سوم پیروزی‌های تیم ملی زمان در کی‌روش را می‌توان در توانایی نه گفتن شخص سرمربی و اختیار تام او در انتخاب بازیکنان تیم ملی دانست.کی‌روش اگرچه برخی بازیکنان را کارآمد می‌دانست لیکن با درک اینکه حضور آنها می‌تواند سبب برهم خوردن نظم تیم ملی شود، عطای کار با آن‌ها را به لقایش بخشید و در این راه به نظرات مخالف توجهی نداشت.

چهارمین دلیلِ موفقیت‌های کی‌روش را باید توجه او به سیستم و کارتیمی و برتری دادن آن نسبت به بازیکنان دانست. در تیم ملی دوران کی‌روش، به‌ویژه دوره اخیر، هیچ بازیکنی برتری مطلق بر دیگری ندارد و برتری فائقه با کارتیمی است و هر بازیکنی برتر است که برای تیم مفیدتر باشد و در نهایت آن‌چه این‌بار متفاوت بود، حمایت همه جانبه مردم و کارشناسان و فدراسیون از کی‌روش و تیم ملی بود. مردمی که حتی برای تامین نیازها و تدارکات مناسب تیم ملی و حتی تمدید قرارداد و حفظ کی‌روش از کمک‌های مالی از طریق سامانه هواداری تیم ملی هم دریغ نکردند.

اگر در زمانی مربیان بزرگی چون تومیسلاو ایویچ و میروسلاو بلازویچ با وجود تلاش‌های بسیارشان برای تیم ملی ایران، با فشار توأمان فدراسیون و کارشناسان و مردم پس از شکستی تلخ برکنار شدند، تجربه گذشته این‌بار آستانه صبر و تحمل مردم و مدیران ورزشی را ارتقا بخشیده بود و کاملا برتری عقلانیت و صبر بر هیجان‌گرایی و احساسات در رفتار دیده می‌شد و این مهم سبب‌ساز پیروزی بزرگ تیم ملی فوتبال ایران با سرمربیگری کارلوس کی‌روش شد.


«اکبر مختاری»

نظرات

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.